منوی سایت
4- تحریم ها و تاثیرات آن بر پیکره اقتصاد:

بحث تحریم هایی که از بدو پیروزی انقلاب تا کنون کما بیش با آن درگیر بوده ایم این روزها بسیار داغ گردیده است و تاثیرات منفی زیادی بر کل سیستم اقتصاد و معیشت عمومی جامعه داشته است، به نظر این حقیر ، اگرچه ارتباط با تمامی جهان و مبادلات تجاری با کشورهایی همچون آمریکا و امثال آن نیاز هر کشور میباشدو تاثیرات بسزایی در رشد و شکوفایی کشور دارد ، اما حال که ناخواسته مجبور به تحمل این فشار های نا حق هستیمپس باید این تحریم و تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم و از تمامی فرصت های خدادادی این مرز و بوم استفاده بهینه کنیم.
ایمان قلبی دارم که اگر صنعتگران ، دانشمندان ، مختراعان و مبتکران و دیگر اقشار مردم این سرزمین دغدغه فکری و نگرانی معیشتی نداشته باشند و فکرشان را متمرکز بر تخصص خود کنند خواهیم دید که هیچ کاری غیر ممکن نیست و بهبودی اقتصادی را خیلی زود شاهدش می شویم.
ذخایر نفت ایران تا چند سال آینده رو به پایان است ، پس باید از فکر فروش نفت خارج شد و جایگزین آن دیگر محصولات داخلی را به فروش رسانیم تا آیندگان ما نیز از داشتن نفت بی نصیب نمانند.


5- آینده نگری و تکامل اقتصاد:

همانطور که بر همگان پوشیده نیست ، بحران آب بزرگترین تهدیدیست که که کشور را احاطه کرده است و در آینده ای نه چندان دور تمامی ذخایر آبی این سرزمین به خشکی خواهد رسید . پس اگر، هم اکنون با چشم اندازی به آینده و پیشبینی و پیشگیری های مدیریت شده و منظم و هدف دار برنامه ریزی کنیم و با استفاده از پژوهشگران و مدیران لایق و کار آمد و لایق ، صنعتگران و دانشجویان خلاق ، بستری فراهم کنیم که خیلی سریع آب خلیج فارس را به تمامی نقاط کشور انتقال داده و به وسیله دستگاههای آب شیرین کن این تهدید مرگبار را به فرصتی استثنایی تبدیل کنیم فقط در این صورت است که میتوان از بزرگترین ضربه های اقتصادی بر پیکر اقتصاد جلوگیری کرد.
البته چنین پروسه عظیمی نیاز به حمایتی بزرگ و همه جانبه از سوی دولت و مردم را دارد، بخصوص حمایتهای مالی ، که اگر فقط هزینه های برون مرزی کشور قطع و فقط صرف این پروسه گردد نه تنها کافیست ، بلکه در کنار این هدف عظیم میتوان اشتغالزایی فراوانی با مازاد این بودجه ایجاد کرد، این چنین نکنیم کشورنیمه خشک ایران به کشور خشک و غیر قابل سکونت تبدیل تبدیل خواهد شد و خشکسالی قطعیست.


6- عوامل تاثیرگذار در اقتصاد:

اقتصاد را اگر یک کارگر خوب و کاری فرض کنیم عواملی میتواند آنرا از پای درآورد و عواملی دیگر میتواند قدرتش را افزون و کاربردش را بیشتر کند.

عوامل منفی:
 1. هدر دادن و حیف و میل کردن ذخایر ملی
 2. سوء مدیریت هدایت نقدینگی به سمت رشد و تعالی
 3. ایجاد شکاف بین ستون  زیرساختاری انسانی
 4. رشد و تکثیر اختلاسگران در هر قشر و منصبی
 5. فرار از مالیات شرکتها و موسسات خاص
 6. توزیع نادرست بودجه به حامل های کلید
 
عوامل مثبت:
 1. تشکیل کار گروهی کاردان – مدیر ، مدبر و نابغه در راس هرم اقتصادی
 2. ایجاد تعامل و همکاری بین کلیه دستگاههای دولتی و عمومی
 3. آگاهی مردم از درآمد سالانه کشور و هزینه سالانه کشور
 4. صداقت و شفاف سازی در کل مسائل اقتصادی
 5. ایجاد انگیزه و امید به آینده در مردم
 6. بکارگیری نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده در کل امور
 
در پایان این اظهار نظرات این حقیر اعلام میدارم ، تنها نظرات و راهکارهای شخصی خود را با هدف ارتقا کیفی اقتصاد در همه ارکان به اشتراک گذاردم تا شاید بتوانم قدمی هرچند کوچک در راه کمک به وضعیت نا به سامان فعلی اقتصاد این کشور عزیز کنم
پیروز باشید

به امید روزی که شاهد پیشرفت چشمگیر کشور عزیزمان باشیم
               امیر رضا شریعتی